- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
<
>
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 19.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Place on Order
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Clear ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 19.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Dimensions | 431.8 x 236.5mm |
| For Device Type | LCD Monitor |
| Colour | Clear |
| Anti-Glare | Yes |
| Anti-Reflection | Yes |
| Manufacturer | 3M |
| Frameless | Yes |
| Touch Compatibility | Yes |
| Screen Size | 19.5in |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
