<
>
9 to 5 Seating High-Back Conference & Management - Camel Seat Color - Leather Seat Material - Camel Back Color - Leather Back Material - High Back - 5-star Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | High-Back Conference & Management |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 27.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Features | Heavy Duty ~ Tilt Lock ~ Back Depth Adjustment ~ Adjustment Knob ~ Resilient ~ Swivel Tilt Control ~ Arm Width Adjustment ~ Back Height Adjustment ~ Durable ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Reinforced ~ Upholstered Back |
| Height | 47" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Bristol High Back Task Chair provides a classy, professional touch to any space with its leather-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Sit in a relaxed position using fixed, cantilever arms. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Chair also features an upright lock, center knob tilt adjustment and 360-degree swivel. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 250 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: OSP335E37P918P10 Stock Available
-
Product Code: NTF2380S2A10L10Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL31Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL31Place on Order
-
Product Code: LLR601216 Stock Available
-
Product Code: LLR6011529 Stock Available
-
Product Code: OSP5700E12 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
