9 to 5 Seating Shuttle Armless Stack Chair with Glides - Black Seat Color - Plastic Seat Material - Black Back Color - Plastic Back Material - Powder Coated, Black Frame Color - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Shuttle Armless Stack Chair with Glides |
| Width | 22" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 25" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Features | Comfortable ~ Lightweight ~ Wall Saver ~ Durable ~ Non-marring Floor Glide |
| Height | 33" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
The versatile Shuttle Stack Chair provides the function, reliability and comfort required for numerous environments, making it the ultimate utility chair. Shuttle was made to work within your space. Lightweight and stackable, it is perfect for collaborative and multipurpose settings that require frequent changeovers. This four-leg chair stacks four high on floors and 10 high on a dolly (not included) for convenient storage. Wall Saver rear two legs help protect surrounding surfaces. Back and seat are made of plastic in Black Swan for easy maintenance and cleaning. Seat measures 19-1/2" wide x 17" deep x 17" high. Back size is 20" wide x 16" high. Black frame features a durable powder-coat finish and nonmarring floor glides that are self-leveling for a stable seat. Chair does not have arms for a more open design. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: VIRZU418BLU51Place on Order
-
Product Code: VIRZU415BLU51Place on Order
-
Product Code: VIRZU413BLU51Place on Order
-
Product Code: VIR9018C51Place on Order
-
Product Code: VIR9016C51Place on Order
-
Product Code: VIR9014C51Place on Order
-
Product Code: VIR9012C51Place on Order
-
Product Code: VIR3018C51Place on Order
-
Product Code: VIR3016C51Place on Order
-
Product Code: VIR3014C51Place on Order
-
Product Code: VIR3012C51Place on Order
-
Product Code: LLR6212546 Stock Available
