- Pneumatic seat height adjustment
- Side tilt tension control
- Back and seat tilt in 2:1 ratio
- 4 locking positions
- Safety tilt release
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Dove - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Dove |
| Seat Feature | Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Strata 1560 Task Chair |
| Width | 26.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 44" |
| Features | Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Contemporary Style ~ Heavy Duty |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Ergonomic, sleek design of the Strata Mid Back Task Chair makes it a great choice for managerial and executive applications. Adjustable lumbar support provides comfortable, all-day seating. Black arms adjust in both depth and height. Sculpted back with breathable mesh, molded foam seat in fabric and heavy-duty, synchro-tilt control make Strata the perfect chair for superior, long-term comfort. Synchro-tilt control features a smooth and comfortable, 2:1 back-to-seat ratio. Four-position, multi-locking back offers built-in safety return. Other functions include 360-degree swivel, slide knob-tension adjustment and pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21-1/2". Sleek lines with rounded corners give a contemporary look to a classic silhouette, making Strata inherently versatile and effortless. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201418 Stock Available
-
Product Code: BOPB6044Place on Order
-
Product Code: EUTFM408063Place on Order
-
Product Code: EUT4980262Place on Order
-
Product Code: BOPB6566GYBKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC47TKPlace on Order
-
Product Code: BOPB6566BKPlace on Order
-
Product Code: LLR6200888Place on Order
-
Product Code: LLR6200887Place on Order
-
Product Code: LLR6200886Place on Order
-
Product Code: LLR6200885Place on Order
-
Product Code: LLR6200884Place on Order
-
Product Code: LLR6200867Place on Order
-
Product Code: LLR6200866Place on Order
-
Product Code: LLR6200864Place on Order
-
Product Code: LLR6200863Place on Order
-
Product Code: LLR6200862Place on Order
-
Product Code: LLR6200851Place on Order
-
Product Code: LLR6200850Place on Order
-
Product Code: LLR6200849Place on Order
-
Product Code: LLR6200848Place on Order
-
Product Code: LLR6200847Place on Order
-
Product Code: LLR6200846Place on Order
-
Product Code: LLR6200845Place on Order
-
Product Code: LLR6200844Place on Order
-
Product Code: LLR6200843Place on Order
-
Product Code: LLR6200842Place on Order
-
Product Code: LLR6200841Place on Order
-
Product Code: LLR6200835Place on Order
-
Product Code: LLR6200834Place on Order
-
Product Code: LLR6200833Place on Order
-
Product Code: LLR6200832Place on Order
-
Product Code: LLR6200831Place on Order
-
Product Code: LLR6200830Place on Order
-
Product Code: LLR6200829Place on Order
-
Product Code: LLR6200828Place on Order
-
Product Code: LLR6200827Place on Order
-
Product Code: LLR6200826Place on Order
-
Product Code: LLR62008106Place on Order
-
Product Code: LLR62008105Place on Order
-
Product Code: LLR62008103Place on Order
-
Product Code: LLR62008102Place on Order
-
Product Code: LLR62008101Place on Order
-
Product Code: LLR62008077Place on Order
-
Product Code: LLR62008076Place on Order
-
Product Code: LLR62008075Place on Order
-
Product Code: LLR62008073Place on Order
-
Product Code: LLR62008071Place on Order
-
Product Code: LLR62008069Place on Order
-
Product Code: LLR6200804Place on Order
-
Product Code: LLR6200803Place on Order
-
Product Code: LLR6200802Place on Order
-
Product Code: LLR62008010Place on Order
-
Product Code: LLR6200801Place on Order
-
Product Code: LLR62008009Place on Order
-
Product Code: LLR62008008Place on Order
-
Product Code: LLR62008007Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: NPRCH201MAGY44 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK53 Stock Available
-
Product Code: HONI2Y1AHFC10DWPlace on Order
-
Product Code: HONI2Y2AHFC10DW8 Stock Available
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1ONPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LAPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1DOPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BUPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01Place on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1ONPlace on Order
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LAPlace on Order
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1BUPlace on Order
