9 to 5 Seating Vault 1460 Armless Task Chair - Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Vault 1460 Armless Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18" |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Features | Synchro Tilt ~ Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Seat Slider ~ Backrest |
| Height | 46.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Vault Task Chair with no arms goes beyond the expected with features that let you personalize your comfort. Uncommon for a mesh back design, ratchet back-height adjustment lets you raise or lower the backrest from 23" to 25-1/2" for the greatest comfort. High-quality, woven tension mesh in red conforms to your back, following every move with support, including the lumbar region. Seat slider adjusts the seat depth from 16" to 18-1/2" so you are just where you need to be. Other functions include upright tilt lock, 3:1 back-to-seat tilt ratio, center knob tension adjustment, pneumatic seat-height adjustment from 17-1/2" to 22-1/2" and 360-degree swivel. High-resilient, molded foam seat features a waterfall seat front to promote circulation and good health. 20" wide seat is upholstered in Onyx fabric. Durable, black nylon base with five casters offers long, trouble-free service. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH201MAGY44 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK53 Stock Available
-
Product Code: LLR6201418 Stock Available
-
Product Code: BOPB6044Place on Order
-
Product Code: HONI2Y1AHFC10DWPlace on Order
-
Product Code: HONI2Y2AHFC10DW8 Stock Available
-
Product Code: EUTEHS5499Place on Order
-
Product Code: BOPB6566GYBKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC47TKPlace on Order
-
Product Code: HONIE102CU19Place on Order
-
Product Code: BOP6116CCSPlace on Order
-
Product Code: HON5701GA90T1 Stock Available
-
Product Code: LLR6200888Place on Order
-
Product Code: LLR6200887Place on Order
-
Product Code: LLR6200886Place on Order
-
Product Code: LLR6200885Place on Order
-
Product Code: LLR6200884Place on Order
-
Product Code: LLR6200867Place on Order
-
Product Code: LLR6200866Place on Order
-
Product Code: LLR6200864Place on Order
-
Product Code: LLR6200863Place on Order
-
Product Code: LLR6200862Place on Order
-
Product Code: LLR6200851Place on Order
-
Product Code: LLR6200850Place on Order
-
Product Code: LLR6200849Place on Order
-
Product Code: LLR6200848Place on Order
-
Product Code: LLR6200847Place on Order
-
Product Code: LLR6200846Place on Order
-
Product Code: LLR6200845Place on Order
-
Product Code: LLR6200844Place on Order
-
Product Code: LLR6200843Place on Order
-
Product Code: LLR6200842Place on Order
-
Product Code: LLR6200841Place on Order
-
Product Code: LLR6200835Place on Order
-
Product Code: LLR6200834Place on Order
-
Product Code: LLR6200833Place on Order
-
Product Code: LLR6200832Place on Order
-
Product Code: LLR6200831Place on Order
-
Product Code: LLR6200830Place on Order
-
Product Code: LLR6200829Place on Order
-
Product Code: LLR6200828Place on Order
-
Product Code: LLR6200827Place on Order
-
Product Code: LLR6200826Place on Order
-
Product Code: LLR62008106Place on Order
-
Product Code: LLR62008105Place on Order
-
Product Code: LLR62008103Place on Order
-
Product Code: LLR62008102Place on Order
-
Product Code: LLR62008101Place on Order
-
Product Code: LLR62008077Place on Order
-
Product Code: LLR62008076Place on Order
-
Product Code: LLR62008075Place on Order
-
Product Code: LLR62008073Place on Order
-
Product Code: LLR62008071Place on Order
-
Product Code: LLR62008069Place on Order
-
Product Code: LLR6200804Place on Order
-
Product Code: LLR6200803Place on Order
-
Product Code: LLR6200802Place on Order
-
Product Code: LLR62008010Place on Order
-
Product Code: LLR6200801Place on Order
-
Product Code: LLR62008009Place on Order
-
Product Code: LLR62008008Place on Order
-
Product Code: LLR62008007Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: NTF1460Y300M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M501Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M101Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M101Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M801Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M601Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M501Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y300M701Place on Order
-
Product Code: NTF1460Y100M401Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M301Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M201Place on Order
-
Product Code: NTF1460K200M101Place on Order
-
Product Code: LLR9991316 Stock Available
