- Features 10 NEMA 5-20R outlets for comprehensive power distribution
- Horizontal mounting to fit various rack configurations
- Supports up to 20A, 120V power distribution
- Includes toolless mounting kit for quick setup
<
>
APC by Schneider Electric Basic Rack 2.4kVA PDU - Basic - NEMA 5-20P - 10 x NEMA 5-20R - 100 V, 120 V - 2400 W - 11.98 ft Cord Length - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Power Rating (VA) | 2400 VA |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Height | 1.7" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Input Voltage | 120 V ~ 100 V |
| Manufacturer Part Number | AP9563 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-20R |
| Rack Height | 1U |
| Product Name | Basic Rack 2.4kVA PDU |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Width | 17.6" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | PDU |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 20A and operates at 120V. The PDU features 10 NEMA 5-20R outlets, providing ample connections for IT equipment. It includes a 12-foot power cord with a NEMA 5-20P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes rack mounting brackets and an installation guide.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
