<
>
APC by Schneider Electric Basic Rack 5700VA PDU - Basic - NEMA L21-20P - 42 x NEMA 5-20R - 208 V - 5700 W - 9.84 ft Cord Length - 0U - Vertical - Rack-mountable
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Power Rating (VA) | 5700 VA |
| Input Voltage | 208 V |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 70" |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer Part Number | AP7592 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Receptacle Detail | 42 x NEMA 5-20R |
| Rack Height | 0U |
| Product Name | Basic Rack 5700VA PDU |
| Width | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 12.28 lb |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | PDU |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Reliable rack power distribution
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
