- Create your own security asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times
- Discourage theft or tampering-after allowing 24 hours for the label to set, when removal is attempted, labels break apart in fragments and cannot be reapplied
- Durable material is chemical resistant and waterproof
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator at avery.com/templates
<
>
Avery® PermaTrack Destructible Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags - Waterproof - 2" Widthss x 3 3/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - White - Film - 8 / Sheet - 40 Total Sheets - 64 Total Label(s) - 64/Pack - 1 Carton
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 3 3/4" |
| Label Width | 2" |
| Finishing | Matte |
| Number of Sheets | 40 |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 64 |
| Product Name | PermaTrack Destructible Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Durable ~ Chemical Resistant ~ Customizable ~ Tamper Evident |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Germany |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
