- Create your own heavy duty metallic asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer.
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more.
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times.
- Labels feature a strong adhesive and the durable metallic material is chemical resistant, waterproof and abrasion resistant.
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
<
>
Avery® PermaTrack Metallic Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags - Waterproof - 2" Width x 3 3/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Silver - Film - 8 / Sheet - 8 Total Sheets - 64 Total Label(s) - 64 / Pack
12 Stock Available
Product Details
General Information
| Finishing | Glossy |
| Label Length | 3 3/4" |
| Label Width | 2" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 64 |
| Product Name | PermaTrack Metallic Asset Tag Labels, 2" x 3-3/4" , 64 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Packaged Quantity | 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Country of Origin | United States |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Chemical Resistant ~ Abrasion Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
