- Create your own tamper evident asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times
- Discourage theft or tampering-after allowing 24 hours for the label to set, once lifted, labels leave behind a checkered-pattern layer and cannot be reapplied
- Durable material is chemical resistant, tear resistant and waterproof
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator at avery.com/templates
<
>
Avery® PermaTrack Tamper-Evident Asset Tag Labels, 1/2" x 1" , 672 Asset Tags - Waterproof - 1/2" Widthss x 1" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - White - Film - 84 / Sheet - 40 Total Sheets - 672 Total Label(s) - 672/Pack - 1 Carton
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 1/2" |
| Label Length | 1" |
| Number of Labels per Sheet | 84 |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 672 |
| Product Name | PermaTrack Tamper-Evident Asset Tag Labels, 1/2" x 1" , 672 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Durable ~ Chemical Resistant ~ Customizable ~ Tear Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
