- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
<
>
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 36" Board Height x 48" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Place on Order
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Colour | Cork |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1200x900mm |
| Dimensions | 1200x35x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 4.416kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
People who bought this also bought
-
Product Code: GHEPA34896VX185Place on Order
-
Product Code: GHEPA34896VX183Place on Order
-
Product Code: GHEPA34872VX185Place on Order
-
Product Code: GHEPA34872VX183Place on Order
-
Product Code: GHEPA24860VX185Place on Order
-
Product Code: GHEPA24860VX183Place on Order
-
Product Code: GHEATR48BKPlace on Order
-
Product Code: GHEATR46BKPlace on Order
-
Product Code: GHEATR45CFPlace on Order
-
Product Code: GHEATR45BKPlace on Order
-
Product Code: GHEATR412BKPlace on Order
-
Product Code: GHEATR410BKPlace on Order
-
Product Code: GHEARKK46Place on Order
-
Product Code: LLR1907029 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
