<
>
Boss Mesh 4-Legged Guest Chair - Black Seat Color - Black Back Color - Mesh Back Material - Tubular Steel Frame Material - Four-legged Base - 1 Carton
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Mesh 4-Legged Guest Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Features | Breathable ~ Floor Guide |
| Height | 32.5" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23" |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Linear Mesh Guest Chair is the perfect addition to any training room, conference room or private office environment. It features a fixed height; fixed arms; fabric-upholstered seat; and breathable, airy, mesh back. Unique pivot function on the back maximizes your comfort and support. Tubular steel frame with glides allows smooth movement across many flooring surfaces. Black chair adds a modern, professional appearance to any space. It holds up to 275 lb.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
