<
>
Boss Mid-Back Guest Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Black Frame Color - Tubular Steel Frame Material - Mid Back - Four-legged Base - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Frame Material | Tubular Steel |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Mid-Back Guest Chair |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.5" |
| Height | 32.5" |
| Features | Heavy Duty ~ Comfortable ~ Easy Clean ~ Antimicrobial ~ Sturdy ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Description
Heavy-duty, comfortable, Mid-Back Guest Chair is perfect for anyone seeking additional seating in any room or office. It is designed with a strong and easy-to-clean, antimicrobial vinyl for a professional appearance. Sturdy, tubular steel base offers stable support. Chair stands at a fixed height with an armless design. Weight capacity is 400 lb.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
