- Attractive, compact design.
- Adjustable lamp head, flexible gooseneck stem and weighted base.
- Energy-efficient, longer-lasting LED bulb.
- Polished metal finish with acrylic accents.
Bostitch Adjustable Desk Lamp, Black
Product Details
General Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Power Consumption | 3 W |
| Maximum Bulb/Tube Power | 3 W |
| Mount Type | Desk Mountable ~ Table Top |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Adjustable Desk Lamp, Black |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Desk ~ Table ~ Dorm ~ Office |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Height | 20" |
Product Information
| Brand | BostitchR |
| Type | Lamps |
Description
Sometimes simple is all you need. Adjustable LED Desk Lamp features a classic design that's ideal for any table, worksurface or desktop. Whether in a dorm-room, office or bedroom, this light is there to guide you, and its attractive, compact format takes up a minimal amount space. A polished metal finish provides an element of sophistication, while its acrylic accents deliver an element of contemporary styling. Adjustable lamp head and flexible gooseneck stem allow you to effortlessly position your illumination. Weighted round base ensures stability, even when the neck's fully extended. Energy-efficient LED bulb provides longer-lasting performance at merely a fraction of the energy consumption, 85% less energy, in fact, when compared to incandescent bulbs, while delivering a brighter, flicker-free light zone that's clear of annoying shadows, halos and glares.
Alternative Products
-
Product Code: VLUVL0146P9 Stock Available
-
Product Code: VLUV210815HB14 Stock Available
-
Product Code: VLUSVCA2148104BPlace on Order
-
Product Code: OTTCSN0800WPlace on Order
-
Product Code: OTTCSR7500CSHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTCSR07G5WSHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTCSN85G5CSHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTCSN8500CSHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTCS336G5CSHPRPlace on Order
-
Product Code: BOSLED2107WHTPlace on Order
-
Product Code: BOSLED2105PNKPlace on Order
-
Product Code: BOSLED2105NVYPlace on Order
-
Product Code: OTTF1DY8G59SHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTF1D83BN9SHPRPlace on Order
-
Product Code: OTTCSN34KCWPlace on Order
-
Product Code: BOSVLF100SLVPlace on Order
-
Product Code: BOSVLED1821WBOSPlace on Order
-
Product Code: BOSVLED1813BOSPlace on Order
-
Product Code: BOSVLED1800BKPlace on Order
-
Product Code: BOSKTVLED1502WPlace on Order
-
Product Code: OTTCS59399SHPR5 Stock Available
-
Lorell Architect LED Desk Lamp with Clamp - 10 W LED Bulb - Desk Mountable - Black - for Desk, TableProduct Code: LLR999541 Stock Available
-
Product Code: LLR9977413809 Stock Available
-
Product Code: OTTCSN5908CPlace on Order
