<
>
DAHLE 40434 MED OFFICE HIGH SECURITY SHREDDER
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-7 |
| Wastebin Capacity | 30 gal |
| Shred Type | Extreme Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Noise Level Without Load | 52 dB |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 40434 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 21.5" |
| Product Name | 40434 High Security Paper Shredder w/Automatic Oiler |
| Features | SmartPower ~ Thermally Protected Motor |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 36.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
