<
>
DAHLE 50564 CROSS CUT MHP OIL FREE SHREDDER
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 24 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Wastebin Capacity | 45 gal |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 50564 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 29" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Product Name | 50564 Oil-Free Paper Shredder w/Jam Protection |
| Features | Oil-free ~ SmartPower ~ Thermally Protected Motor |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 38" |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
