<
>
DAHLE 51522 CROSS CUT CLEANTEC SML DEPT SHRED
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Security Level | P-5 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 38 gal |
| Maximum Run Time | 29 Minute |
| Noise Level Without Load | 53 dB |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 51522 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 29" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Product Name | CleanTEC 51522 Paper Shredder w/Fine Dust Filter |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Height | 34.5" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | SmartPower ~ Thermally Protected Motor ~ Rubber Shock Mount |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
