<
>
EPSON POWERLITE W49 3800 LUMENS WIDESCREEN
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Lamp Type | UHE |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Graphic Mode | WXGA |
| Environmental Certification | RoHS ~ SmartWay |
| HDMI | Yes |
| Height | 3.4" |
| Depth | 10.2" |
| Country of Origin | China |
| Economy Mode Lamp Life | 17000 Hour |
| Lamp Power | 210 W |
| Maximum Diagonal Image Size | 26.67 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Operating Power Consumption | 345 W |
| Normal Mode Lamp Life | 8000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Product Model | W49 |
| Product Name | PowerLite W49 3LCD WXGA Classroom Projector with HDMI |
| Optical Zoom | 1.2x |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 11.6" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Video Signal Standard | HDTV |
| USB | Yes |
| Projection Method | Front ~ Rear ~ Ceiling |
| Standard Mode Brightness | 3800 lm |
Product Information
| Brand | EPSON |
| Type | Accessories |
Description
Increase collaboration in the classroom with the PowerLite W49 projector. Designed to maximize engagement and enrich lesson plans this powerful WXGA projector delivers eye-catching widescreen displays with 3800 lumens of color and white brightness. Featuring an integrated Moderator function the PowerLite W49 allows up to 50 users to connect to the display and share content from laptops or mobile devices. A convenient durable addition to any learning environment it also offers a long lamp life up to 17000 hours in ECO Mode and includes dual HDMI ports for easy connectivity to a variety of high-definition AV devices.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
