- ANSI-compliant polyester solid (3.6oz)
- Zipper closure
- 2" ANSI-compliant reflective
- Pockets: One inside, two outside
- Single radio mic tab
<
>
Ergodyne 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest - Small/Medium - Zipper Closure - Fabric, Polyester - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Size Standard | Small/Medium |
| Product Color | Orange |
| Product Model | 8225Z |
| Product Material | Fabric ~ Polyester |
| Product Name | 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Width | 1" |
| Product Type | Safety Vest |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective |
| Height | 15.3" |
| Length | 10.3" |
| Country of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8225Z Hi-Vis Solid Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.
People who bought this also bought
-
Product Code: EGO27018Place on Order
-
Product Code: EGO27017Place on Order
-
Product Code: EGO27016Place on Order
-
Product Code: EGO27015Place on Order
-
Product Code: EGO27014Place on Order
-
Product Code: EGO26040Place on Order
-
Product Code: EGO26030Place on Order
-
Product Code: EGO24189Place on Order
-
Product Code: EGO24187Place on Order
-
Product Code: EGO24185Place on Order
-
Product Code: EGO24183Place on Order
-
Product Code: EGO20070Place on Order
-
Product Code: EGO27019Place on Order
-
Product Code: EGO20020Place on Order
-
Product Code: EGO20080Place on Order
-
Product Code: EGO20010Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
