Eurotech Apollo High Back Multi-funtion Task Chair - Port Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Forte Port - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Depth Adjustment ~ Angle Adjustment |
| Product Name | Apollo High Back Multi-funtion Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22" |
| Height | 46.5" |
| Features | Ratchet Back ~ Tilt Tension ~ Tension Control ~ Tilt Lock ~ Back Angle Adjustment ~ Back Height Adjustment ~ Forward Tilt ~ Seat Slider ~ Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Adjustable ~ Comfortable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Multifunction Chair features a ratchet back that moves up or down relative to the seat for lumbar support and comfort. Set back at an angle for personalized comfort in reclined position. Seat-height adjustment lets you position the seat height relative to the floor. Adjust tension to rock back and forth. Seat depth slides relative to back for ultimate, customized seating. Fabric-upholstered, padded, waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Tilt seat forward to change the seat angle for a comfortable position when you're using a keyboard. Depth-adjustable arms slide forward or backward for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down while arm pads angle in or out. Nylon, five-star base features casters for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMFH9SL106Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL105Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL103Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL102Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL101Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL077Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL076Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL075Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL073Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL071Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL069Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL010Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL009Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL008Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL007Place on Order
-
Product Code: EUTMFHB9SLPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: EUTMFH9SL88Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL87Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL86Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL85Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL84Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL67Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL66Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL64Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL63Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL51Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL50Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL49Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL48Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL47Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL45Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL43Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL42Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL41Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL35Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL34Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL33Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL32Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL31Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL30Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL29Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL28Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL26Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL04Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL03Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL02Place on Order
-
Product Code: EUTMFH9SL01Place on Order
