Eurotech Apollo MFT9450 Task Chair - Cordovan Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Canyon Cordovan - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Feature | Angle Adjustment ~ Height Adjustment |
| Product Name | Apollo MFT9450 Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Back Height Adjustment ~ Back Angle Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Breathable ~ Comfortable ~ Forward Tilt ~ Tension Control |
| Height | 44.1" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo Multifunction Task Chair features a ratchet back that moves up or down relative to the seat for lumbar support and comfort. Mesh back provides enhances airflow for breathability. Set back at an angle for personalized comfort in reclined position. Seat-height adjustment lets you position the seat height relative to the floor. Chair rocks back and forth with adjustable, center-tilt mechanism. Fabric-upholstered, padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Seat tilts forward to change the angle for a comfortable position when you're using a keyboard. Arm-height adjustment adjusts arm up or down while arm pads angle in or out. Nylon, five-star base features casters for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMFT945106Place on Order
-
Eurotech Task Chair - Nightfall Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - Canyon Nightfall - 1 EachProduct Code: EUTMFT945105Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945103Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945102Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945101Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94585Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94584Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94566Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94564Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94563Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94551Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94550Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94549Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94548Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94545Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94544Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94542Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94541Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94534Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94531Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94528Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94504Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94503Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94502Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94501Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: EUTMFT945077Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945076Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945075Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945073Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945071Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945069Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945010Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945009Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945008Place on Order
-
Product Code: EUTMFT945007Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94588Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94587Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94586Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94567Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94547Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94543Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94535Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94533Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94532Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94530Place on Order
-
Product Code: EUTMFT94529Place on Order
