Eurotech Executive Multifunction Task Chair - Pumice Seat Color - Pumice Back Color - 5-star Base - Forte Pumice - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Product Name | Executive Multifunction Task Chair |
| Width | 20" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Features | Tension Control ~ Forward Tilt ~ Ratchet Back ~ Seat Slider |
| Height | 43.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
4x4sl Task Chair with Seat Slider provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Adjust seat depth relative to the back. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a keyboard. Arm-height adjustment allows you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Fabric-upholstered chair adds comfort to any space.
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH201MAGY44 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK53 Stock Available
-
Product Code: LLR6201418 Stock Available
-
Product Code: BOPB6044Place on Order
-
Product Code: HONI2Y1AHFC10DWPlace on Order
-
Product Code: HONI2Y2AHFC10DW8 Stock Available
-
Product Code: EUTFM408063Place on Order
-
Product Code: EUT4980262Place on Order
-
Product Code: EUTEHS5499Place on Order
-
Product Code: BOPB6566GYBKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC47TKPlace on Order
-
Product Code: HONIE102CU19Place on Order
-
Product Code: HON5701GA90T1 Stock Available
-
Product Code: LLR6200888Place on Order
-
Product Code: LLR6200887Place on Order
-
Product Code: LLR6200886Place on Order
-
Product Code: LLR6200885Place on Order
-
Product Code: LLR6200884Place on Order
-
Product Code: LLR6200867Place on Order
-
Product Code: LLR6200866Place on Order
-
Product Code: LLR6200864Place on Order
-
Product Code: LLR6200863Place on Order
-
Product Code: LLR6200862Place on Order
-
Product Code: LLR6200851Place on Order
-
Product Code: LLR6200850Place on Order
-
Product Code: LLR6200849Place on Order
-
Product Code: LLR6200848Place on Order
-
Product Code: LLR6200847Place on Order
-
Product Code: LLR6200846Place on Order
-
Product Code: LLR6200845Place on Order
-
Product Code: LLR6200844Place on Order
-
Product Code: LLR6200843Place on Order
-
Product Code: LLR6200842Place on Order
-
Product Code: LLR6200841Place on Order
-
Product Code: LLR6200835Place on Order
-
Product Code: LLR6200834Place on Order
-
Product Code: LLR6200833Place on Order
-
Product Code: LLR6200832Place on Order
-
Product Code: LLR6200831Place on Order
-
Product Code: LLR6200830Place on Order
-
Product Code: LLR6200829Place on Order
-
Product Code: LLR6200828Place on Order
-
Product Code: LLR6200827Place on Order
-
Product Code: LLR6200826Place on Order
-
Product Code: LLR62008106Place on Order
-
Product Code: LLR62008105Place on Order
-
Product Code: LLR62008103Place on Order
-
Product Code: LLR62008102Place on Order
-
Product Code: LLR62008101Place on Order
-
Product Code: LLR62008077Place on Order
-
Product Code: LLR62008076Place on Order
-
Product Code: LLR62008075Place on Order
-
Product Code: LLR62008073Place on Order
-
Product Code: LLR62008071Place on Order
-
Product Code: LLR62008069Place on Order
-
Product Code: LLR6200804Place on Order
-
Product Code: LLR6200803Place on Order
-
Product Code: LLR6200802Place on Order
-
Product Code: LLR62008010Place on Order
-
Product Code: LLR6200801Place on Order
-
Product Code: LLR62008009Place on Order
-
Product Code: LLR62008008Place on Order
-
Product Code: LLR62008007Place on Order
