- Protects desktop surfaces from scratches, scuffs, spills and heat damage. Polycarbonate is non-toxic, lays perfectly flat instantly, and will not crack, dent, curl, discolor or smell
- High clarity mats allows easy viewing of notes, lists or photographs safely stored under the mat surface
- Lightly embossed top surface enables easy mouse control and provides a comfortable ergonomic writing surface
- Heat resistant to 212°F for long-lasting desk protection against heat damage
- Ideal protector for all home and office work surfaces such as computer desks, workstations, dressing tables and dining tables
- Eco-friendly manufacturing with 50% of our manufacturing site's energy coming from on-site and external renewable sources. 100% recyclable.Free from Phthalates, tin, lead and cadmium. Child and pet safe
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch
- Rectangular - Size: 20" x 36"
<
>
Floortex Desktex® Polycarbonate Desk Pad 20" x 36" - Rectangular - 20" Width x 36" Length x 0.03000" Depth - Clear Backing - Polycarbonate - Clear - TAA Compliant
16 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Polycarbonate Desk Pad 20" x 36" |
| Width | 20" |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.03000" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scratch Resistant ~ Spill Resistant ~ Scuff Resistant ~ Heat Resistant ~ Durable ~ Embossed ~ Phthalate-free |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DACP3410Place on Order
-
Product Code: DACP8402Place on Order
-
Product Code: DACP8002Place on Order
-
Product Code: DACP7002Place on Order
-
Product Code: DACP3603Place on Order
-
Product Code: DACP3428Place on Order
-
Product Code: DACP3423Place on Order
-
Product Code: DACP3419Place on Order
-
Product Code: DACP3418Place on Order
-
Product Code: DACP3415Place on Order
-
Product Code: DACP3202Place on Order
-
Product Code: DACP3028Place on Order
-
Product Code: DACP3002Place on Order
-
Product Code: DACP2202Place on Order
-
Product Code: DACP1403Place on Order
-
Product Code: DACP1034Place on Order
-
Product Code: DACP1031Place on Order
-
Product Code: DACP1030Place on Order
-
Product Code: DACP1029Place on Order
-
Product Code: DACP1028Place on Order
-
Product Code: DACP1027Place on Order
-
Product Code: DACP1023Place on Order
-
Product Code: DACP1019Place on Order
-
Product Code: DACP1015Place on Order
-
Product Code: DACP1014Place on Order
-
Product Code: DACP1010Place on Order
-
Product Code: DACP1002Place on Order
-
Product Code: LLR3965553 Stock Available
-
Product Code: LLR3965252 Stock Available
-
Product Code: FLRFPDE1924RA28 Stock Available
-
Product Code: AOP6040M56 Stock Available
-
Product Code: AOP4110028 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
