- Designed to work well with standing height worksurfaces and tables.
- Waterfall seat edge promotes better leg circulation.
- Generous foam seat cushion provides plush comfort and reduces pressure points.
- Fixed arms provide shoulder and neck support.
- Large scale seat and back accommodate a wider variety of users.
- Warranted for users up to 250 lbs.
<
>
HON Torch Mesh Mid-Back Task Stool - Black Seat Color - Foam, Plush, Polyester Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Place on Order
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Torch Mesh Mid-Back Task Stool |
| Width | 27" |
| Depth | 26" |
| Features | Center Tilt ~ Breathable ~ Abrasion Resistant |
| Height | 52" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
