<
>
HSM SECURIO B24 STRIP CUT SHREDDER
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Security Level | P-2/O-2/T-2/E-2 |
| Sheet Shred Capacity | 27 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Product Model | B24 |
| Product Name | SECURIO B24 - 1/4" |
| Width | 15.6" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Depth | 12.5" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Anti Jamming ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Quiet Operation ~ Durable |
| Height | 23.8" |
| Limited Warranty | 3 Year |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Strip-cut shredder offers increased data security in a modern design. Induction-hardened, solid steel cutting rollers are highly durable to easily cope with staples and paper clips. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. The powerful motor ensures a high cutting capacity and reliable continuous operation. Quiet operating mode minimizes noise development in the workplace, an important consideration for your staff.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
