- Powers through five sheets of paper, creating 397 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit cards, CDs/DVDs.
- 4.8-gallon bin.
- Automatic start/stop and reverse switch.
- LED stand-by indicator, overload protection.
<
>
HSM SHREDSTAR X5 CROSS CUT SHREDDER
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Sheet Shred Capacity | 5 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X5 |
| Product Name | Shredstar X5 Shredder |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Depth | 9.7" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Height | 15.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
The epitome of function meets affordability, shredstar X5 Cross-Cut Shredder delivers professional data protection in the workplace. Simple-to-use features come in a convenient design. It is ideal for personal/home office use. This convenient, office document shredder with cross-cut and separate CD cutting unit reliably shreds files and CDs/DVDs. It powers through 5 sheets of paper, creating 446 cross-cut/confetti-cut particles per page and dropping them in a 4.8 gallon bin. Shredder is also equipped with anti-jam technology, LED indicator to show operating status and light barrier for automatic start/stop. Quiet operation minimizes noise in your office area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
