- COMMERCIAL USE: Office paper shredder designed for 4-6 users in a department, floor or office; TAA compliant, Made in Germany
- HEAVY DUTY: Continuous run-time shredder for shredding paper, staples, paper clips, and credit cards; Needs to be manually oiled regularly, to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION: P-4 cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft
- SHREDDING ABILITIES: Tears through 8-10 sheets of paper at a time, with a throughput of 262 sheets per minute, and features a 20 gallon shred bin
- JAM PREVENTION: Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams; Features manual reverse, automatic reverse and stop when overfed; The shredder will automatically stop when bin is full
<
>
ideal. IDEDSH0301H Cross-cut Paper Shredder - Continuous Shredder - Cross Cut - 10 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.625" x 0.093" Shred Size - P-5 - 20 gal Wastebin Capacity - 750 mW - White - TAA Compliant
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 20 gal |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 19.8" |
| Product Name | 2503 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 2503 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Finger Safe ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Impact Resistant ~ Manual Reverse ~ Full Bag Stop ~ Steel Cutting Head ~ Lightweight ~ Durable ~ Zero Energy Standby ~ Automatic Reverse & Stop |
| Height | 34.3" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
