<
>
ideal. IDEDSH0314H Micro Cut Paper Shredder - Micro Cut - 27 Per Pass - 0.187" Shred Size - 32 gal Wastebin Capacity
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-2 |
| Sheet Shred Capacity | 30 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Strip-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Caster ~ Lightweight ~ Impact Resistant ~ Manual Reverse ~ Automatic Reverse & Stop ~ Full Bag Stop ~ Zero Energy Standby ~ Steel Cutting Head |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM2310113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1782113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2320113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2102113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2082113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1833123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1831123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1783113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1046113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2343113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2341113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1911123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1562173OAvailable to Place on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HPlace on Order
-
Product Code: HSM2353113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1057123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1051123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1044123Available to Place on Order
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
