- CROSS CUT: Cross cut shredding provides superior security by cutting documents into smaller pieces, making it virtually impossible to reconstruct or read sensitive information.
- HEAVY DUTY SHREDDER : Continuous run-time shredding machine that works great as a paper shredder, cardboard shredder for compost, cd shredder, or credit card shredder. Automatic oiler regularly oils your centralized office shredder to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION: P-4 cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft
- HIGH CAPACITY SHREDDER: Tears through 22-25 sheets of paper at a time, with a throughput of 635 sheets per minute, and features a 32 gallon shred bin
- COMMERCIAL PAPER SHREDDER : Designed for 10-12 users in a department, floor or office; TAA compliant. ideal shredders also work great as shredders for home office. Whether you are using it as a document shredder, cross cut shredder, or commercial shredder, ideal. will get the job done every time
- JAM PREVENTION: Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams; Features manual reverse, automatic reverse and stop when overfed; The shredder will automatically stop when bin is full
- SAFETY: Safety Protection System includes electronically-controlled patented safety shield that protects fingers and hands, automatic stop when the cabinet is open, and integrated photo cell that automatically starts and stops shredding
- QUALITY: Made in Germany with precision German engineering and manufacturing; sustainably-sourced wooden cabinet is durable to survive real home or office life
- QUIET: A powerful 1 horsepower motor operates at a quiet 70.6 decibels, or the volume of conversation
- LONG-LASTING: Hardened, solid-steel cutting shafts are covered by a limited lifetime warranty on cutting shafts and wheels
<
>
ideal. 31049111 Cross-cut Paper Shredder
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Sheet Shred Capacity | 25 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 36.5" |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Automatic Reverse & Stop ~ Lightweight ~ Caster ~ Bin Full Indicator ~ Impact Resistant ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Zero Energy Standby |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Manufacturer | ideal. |
| Application/Usage | Office |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC1757404Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2310113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1782113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2320113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2102113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2082113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1833123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1831123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1783113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1046113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2343113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2341113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1911123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1562173OAvailable to Place on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0364HPlace on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HPlace on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HPlace on Order
-
Product Code: HSM2353113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1458133OAvailable to Place on Order
-
Product Code: HSM1057123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1051123Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1044123Available to Place on Order
Alternative Products
Reviews
No Reviews
