<
>
ideal. IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder - Cross Cut - for shredding Paper - 0.625" x 0.093" Shred Size - 12" Throat - 32 gal Wastebin Capacity
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 17 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Caster ~ Bin Full Indicator ~ Overload Protection ~ Steel Cutting Head ~ Impact Resistant ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Finger Safe ~ Zero Energy Standby ~ Safety Protection System ~ Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Automatic Reverse & Stop |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC1757404Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2310113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2320113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2102113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM2082113Available to Place on Order
-
Product Code: HSM1562173OAvailable to Place on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0364HPlace on Order
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HPlace on Order
-
Product Code: HSM1458133OAvailable to Place on Order
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
