- Unique yellow "warning light" helps smooth transitions between tasks
- Sticks to any magnetic surfaces, including whiteboards
- Easy to program, from 1 second to 24 hours
<
>
Learning Resources Magnetic Time Tracker - Learning Toy - 3-12 Year
Place on Order
Product Details
General Information
| Recommended Age | 3-12 Year |
| Product Name | Magnetic Time Tracker |
| Skill Learning | Visual ~ Color ~ Audio Feedback |
| Width | 1.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.learningresources.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 5" |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Learning Resources |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Learning Resources |
| Type | Educational Toy |
Description
Magnetic Time Tracker adheres to any magnetic surface for visible access throughout your home. Easily set timer using push buttons. It features three color lights and a programmable alarm that sets from 1 minute to 24 hours. Timer has alarms that can be set to visual, audio or both. Place your timer on a tabletop using the handy, flip-out stand. Timer requires four AA batteries (not included) and three LR44 button-cell batteries (included).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
