<
>
Lorell Fortress Series Lateral File - 36" Width x 18.6" Depth x 68.8" Height - 5 x Drawer(s) for File - A4, Legal, Letter - Ball-bearing Suspension, Recessed Handle, Leveling Glide, Heavy Duty, Interlocking - Putty - Steel - Recycled
11 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Putty |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Product Name | Fortress Lateral File with Roll-Out Shelf |
| Width | 36" |
| Media Size Supported | A4 ~ Legal ~ Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 18.6" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Recessed Handle ~ Leveling Glide ~ Heavy Duty ~ Interlocking |
| Drawer Type | File |
| Height | 68.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Alternative Products
Reviews
No Reviews
