Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Width | 42" |
| Media Size Supported | A4 ~ Legal ~ Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 40.3" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Magnetic Label Holder ~ Locking Drawer ~ Pull-out Drawer ~ Ball Bearing Slide ~ Reinforced Base ~ Adjustable Glide ~ Leveling Glide ~ Interlocking |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Alternative Products
Reviews
No Reviews
