<
>
LYS Low Back Office Chair - Black Seat Color - Plywood, Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Plywood, Vinyl Back Material - Low Back - 1 Each
Place on Order
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel ~ Cushioned |
| Product Name | Low Back Office Chair |
| Width | 23.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.8" |
| Height | 33.9" |
| Features | Comfortable ~ Sturdy ~ Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | LYS |
Product Information
| Brand | LYS |
| Type | Chair |
Description
Low Back Office Chair offers stylish, comfortable seating with unique stitching and cradling design. Back and seat are made of plywood and covered with cushioning and black bonded leather upholstery for just the right look and feel. Backing is made of vinyl. Simple functions include seat-height adjustment and 360-degree swivel. Sturdy, chromed steel base is equipped with dual-wheel casters for efficient moving where you need to be. Seat measures 21-1/2" wide x 17" deep x 17-1/8" to 20" high. Back size is 14-5/8" wide x 14-1/8" high. Weight capacity is 275 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL09Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL08Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL07Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL05Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL03Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL02Place on Order
-
Product Code: NTF2360Y2A8BL01Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL10Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL09Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL08Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL07Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL05Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL03Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL02Place on Order
-
Product Code: NTF2360S2A8BL01Place on Order
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
