- Ideal for churches, schools, business and associations with frequent medium size jobs.
- High speed machine automatically feeds and folds a stack of documents up to 8 3/4 x 14.
- Simplified adjustment for folding 8 1/2 x 11 and 8 1/2 x 14 sheets.
- Stapled sets of up to three sheets can be folded by hand-feeding into the feed table bypass.
<
>
MARTIN 1501X MEDIUM-DUTY AUTO PAPER FOLDER
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Minimum Paper Width | 3.50" |
| Minimum Paper Weight (Basis Weight) | 16 lb |
| Minimum Paper Length | 5" |
| Maximum Paper Weight (Basis Weight) | 28 lb |
| Maximum Paper Width | 8.75" |
| Maximum Paper Length | 14" |
| Product Color | Gray |
| Stack Capacity | 167 |
| Width | 24" |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
| Product Name | Premier Automatic Paper Folder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Warranty Information |
One year from date of purchase. |
| Depth | 15" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Height | 16" |
| Folding Speed | 7500 Sheets/Hour |
| Fold Type | Z Fold ~ Half-fold ~ Letter Fold ~ Double Parallel Fold |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Features | Automatic Document Feed |
Product Information
| Brand | Martin Yale |
| Type | Folding Machines |
Description
Ideal for churches, schools, business and associations with frequent medium size jobs. High speed machine automatically feeds and folds a stack of documents up to 8 3/4 x 14. Simplified adjustment for folding 8 1/2 x 11 and 8 1/2 x 14 sheets. Stapled sets of up to three sheets can be folded by hand-feeding into the feed table bypass.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
