- Easy-to-use model ideal for mailrooms and offices with frequent medium to large size jobs.
- High speed machine automatically feeds and folds a stack of documents up to 8 1/2 x 14.
- Precision paper skew adjustment.
- Stapled sets of up to four sheets can be folded by hand-feeding the document into the feed table bypass.
- No fanning needed and the retarder is self-adjusting.
<
>
Martin Yale Premier 1611 Ease-Of-Use Autofolder - 9000 Sheets/Hour - Half-fold, Double Parallel Fold, Z Fold, Right Angle Fold, Letter Fold - Charcoal
Available to Place on Order
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Minimum Paper Length | 5" |
| Minimum Paper Width | 3.50" |
| Minimum Paper Weight (Basis Weight) | 16 lb |
| Maximum Paper Width | 8.50" |
| Maximum Paper Length | 14" |
| Maximum Paper Weight (Basis Weight) | 70 lb |
| Product Color | Charcoal |
| Stack Capacity | 150 |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
| Width | 15.5" |
| Product Name | Premier 1611 Ease-Of-Use Autofolder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Jam Detect ~ Auto Shutoff |
| Folding Speed | 9000 Sheets/Hour |
| Fold Type | Half-fold ~ Double Parallel Fold ~ Z Fold ~ Right Angle Fold ~ Letter Fold |
| Height | 15.2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 32.5" |
| Additional Warranty Information |
One year from date of purchase with extended warranties available. |
Product Information
| Brand | Martin Yale |
| Type | Folding Machines |
Description
Easy-to-use model ideal for mailrooms and offices with frequent medium to large size jobs. High speed machine automatically feeds and folds a stack of documents up to 8 1/2 x 14. Precision paper skew adjustment. Stapled sets of up to four sheets can be folded by hand-feeding the document into the feed table bypass. No fanning needed and the retarder is self-adjusting.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
