<
>
Office Star Big & Tall Air Grid Managers Chair - 5-star Base - Black - 1 Each
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Big & Tall Air Grid Managers Chair |
| Width | 30.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.8" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 44.5" |
| Features | Padded Armrest ~ Knee Tilt ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.officestar.net |
| Manufacturer | Office Star Products |
Product Information
| Brand | Office Star |
| Type | Chair |
Description
Executive Big and Tall Chair features a double air-grid back with adjustable lumbar support and thickly padded contoured mesh seat. Built-in arms adjust in height and width and feature soft polyurethane pads. Functions include one-touch pneumatic seat-height adjustment from 19-3/4" to 22-1/4" , mid-pivot knee tilt control, adjustable tilt tension and integral lumbar. Weight capacity is 400 lb. Seat size is 22" wide x 21" deep x 4-1/4" thick. Back size is 21-1/4" wide x 22" high. Heavy-duty five-star base with gunmetal finish offers five dual-wheel casters for easy chair movement.
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH201MAGY44 Stock Available
-
Product Code: NPRCH201MABK53 Stock Available
-
Product Code: LLR6201418 Stock Available
-
Product Code: BOPB6044Place on Order
-
Product Code: HONI2Y1AHFC10DWPlace on Order
-
Product Code: HONI2Y2AHFC10DW8 Stock Available
-
Product Code: EUTFM408063Place on Order
-
Product Code: EUT4980262Place on Order
-
Product Code: EUTEHS5499Place on Order
-
Product Code: BOPB6566GYBKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC98TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC67TKPlace on Order
-
Product Code: HONI2UL2AC47TKPlace on Order
-
Product Code: HONIE102CU19Place on Order
-
Product Code: HON5701GA90T1 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
