<
>
Playfoam 20-pack Combo Pack - Play Kit - Theme/Subject: Learning - 3 Year & Up - Multi
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Theme/Subject | Learning |
| Recommended Age | 3 Year & Up |
| Product Name | 20-pack Combo Pack |
| Skill Learning | Creativity |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.educationalinsights.com |
| Manufacturer | Educational Insights |
| Height | 7" |
| Length | 7.8" |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Product Information
| Brand | Playfoam |
| Type | Skill Developmental Toy |
Description
Playfoam allows preschoolers to express their creativity with no mess to clean up afterward. Simply squish the Playfoam up, shape it however you like, squash it back down, and start all over again. Playfoam never dries out so the creativity never ends. The secret no-stick formula means you can take it anywhere for creative fun on-the-go. Nontoxic molding dough is recommended for children ages 3 and up.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
