<
>
Rubbermaid Commercial 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets - 3.50 gal Capacity - Rust Resistant, Chip Resistant, Long Lasting, Dent Resistant - 12.3" Height x 8.3" Width x 11.1" Depth - Fiberglass - Black - 6 / Carton
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 3.50 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 8.3" |
| Product Name | 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Depth | 11.1" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 12.3" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Long-lasting fiberglass resists chips and dents. It won't rust. This 14-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
