- Attractive contemporary styling.
- One-piece T-bar and safety harness.
- Meets ASTM and TUV standards.
- Easy-to-clean, heavy-duty molded plastic.
- One-piece T-bar and safety harness.
- Stackable.
- Microban® antimicrobial product protection helps prevent the growth of stain- and odor-causing bacteria, keeping chairs looking new.
<
>
Rubbermaid Commercial Sturdy Chair Youth High Chair - Platinum - 1 Carton
Place on Order
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Assembly Required | No |
| Product Color | Platinum |
| Product Name | Sturdy Chair Youth High Chair |
| Width | 23.5" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 23.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 29.8" |
| Features | Sturdy ~ Antimicrobial ~ Stain Resistant ~ Contemporary Style ~ Easy Clean ~ Durable ~ Handle ~ Stackable ~ Harness |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Sturdy Chair Youth Seat without wheels meets all ASTM safety standards. Microban antimicrobial protection helps prevent the growth of stain-causing, odor-causing bacteria. Contemporary styling and easy-to-clean durability help keep dining areas pleasant. Nonporous plastic construction is easy to clean. Convenient handle on the seat back allows easy maneuverability. Chairs are stackable for easy storage. One-piece T-bar and safety harness safely help to secure the child. Three-point safety harness offers a one-handed release. Youth Seat also accommodates an easy-to-use tray that can be removed with one hand. Tray is sold separately.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
