<
>
Safco Whiffle Typical Triple Rolling Storage Cart
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Number of Casters | 5 |
| Maximum Load Capacity | 396 lb |
| Product Material | Laminate ~ Particleboard ~ Polyvinyl Chloride (PVC) ~ Metal ~ Thermofused Laminate (TFL) |
| Product Color | Spectrum Blue |
| Assembly Required | Yes |
| Caster Size | 3" |
| Depth | 19.8" |
| Height | 60" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Weight (Approximate) | 288.80 lb |
| Width | 43.3" |
| Product Name | Whiffle Typical Triple Rolling Storage Cart |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Enjoy easy access to well-organized supplies with the Whiffle Typical 12 Triple-Column Mobile Storage Cart. Easy-to-remove 3" totes are tough enough to withstand the rigors of any environment while providing ample space for storage. Each of the three columns includes 13 totes for a total of 39 totes. Multifunctional mobile design features a laminate worksurface and a magnetic, dry-erase, laminate back so you can use it to house a laptop or display ideas. Once you're done, simply roll it out of way on the unit's heavy-duty swiveling casters that lock into place for safety. Vibrant color panel brightens your space.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
