StarTech.com 10 ft Purple Snagless Cat6 UTP Patch Cable
- High quality 24 AWG copper wire
- ANSI/TIA-568-2.D Category 6 Compliance
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 10 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 10ft (3m) / Color: Purple / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Purple |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 3.05 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Purple |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 130 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 139 g |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
This 10-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections. Plus, the cable features a durable purple PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable’s RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.
The cable features molded boots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.
100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with our Cat 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The N6PATCH10PL is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH35RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH6GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SWH15Place on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC020YLPlace on Order
-
Product Code: CGO15300Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH10YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PAT10BLSPlace on Order
-
Product Code: STCN6PAT10BKSPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH10GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH10WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH10PLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH10BLPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR10Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GY10Place on Order
-
Product Code: BBNC6APC80SBK10Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70WH10Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC010GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC010GYPlace on Order
-
Product Code: CGO15281Place on Order
-
Product Code: CGO15268Place on Order
-
Product Code: BLKA3L98010BLUSPlace on Order