StarTech.com 14 ft Blue Shielded Snagless 10 Gigabit RJ45 STP Cat6a Patch Cable
- HIGH PERFORMANCE CAT6A ETHERNET CABLE: 100% copper for consistent & error-free 10 gigabit connection. Individually Tested complies with ANSI/TIA-568-B.2-10 Category 6 requirements; ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards
- PROTECT YOUR NETWORK: Shielded RJ45 connectors minimize Near-End Crosstalk (NEXT) & protect against noise & electromagnetic (EMI/RFI) interference; Compatible w/ multi-speed 10Base-T/NBASE-T generation
- SPECS: 10 GbE; Length: 14 ft (4.3 m); Color: Blue; Structure: 4 Pair STP; Connector: Snagless; Jacket Type: PVC; Wire Gauge: 26 AWG Copper; Wiring Standard: ANSI/TIA-568-B.2-10; Warranty: Lifetime
- POE SUPPORT: 26 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems. IEEE 802.3bt & DTE power compliant prevents cable heating up
- QUALITY CONSTRUCTION: 50-micron gold-plated connectors for clear signal & to stop rust/corrosion. Snagless connector enables easy installation & flexible disconnection of patch cord in wiring conduits
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Blue |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 14 ft |
| Cable Type | Category 6a |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 4.3 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10Base-T(X) |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 172 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 181 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make 10Gb Ethernet connections with PoE support
This 14-foot Cat6a cable meets or exceeds all Category 6a cable specifications to ensure reliable 10Gb network connections. The cable is shielded to protect your network against electromagnetic interference (EMI/RFI) and system noise, providing the perfect solution for fast and safe network connections.
Reliable Cat6a 10 Gigabit connections
Each cable is tested for up to 500 MHz frequency and is more than suitable for 10GBase-T Ethernet networks.
Constructed with 100% copper and foil-shielded, twisted-pair wiring, this cable was built for quality performance. The cable is designed to keep the data signals traveling through your network free from interference and is perfect in environments that are prone to large amount of EMI.
The 50-micron gold connectors deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion.
Secured network connections
For easier cable runs, the snagless connectors protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.
Plus, the molded boots offer strain relief that stops the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, which reduces the risk of damage to the cable that could decrease network performance. ETL Verified
Our Cat6 Ethernet Cables are ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards, ensuring peak performance for high-speed 10G applications. Independent testing confirms compliance with strict insertion loss, return loss, and crosstalk limits, maintaining stable signal transmission over longer runs. The STP shielding is verified for EMI resistance, for guaranteed reliability in demanding environments.
The C6ASPAT14BL is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TRPN201100BKPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH35ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH25ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH100RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH8WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH3BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH1GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH15RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT8BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT6INGRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT4AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT1GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT1AQPlace on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL100Place on Order
-
Product Code: CGO15303Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCC6ASPAT15GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT14AQPlace on Order