StarTech.com 15 ft Gray Molded Cat5e UTP Patch Cable - 15 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
- Molded RJ45 connectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable length | 4.5 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 184 g |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
| Master (outer) case width | 414 mm |
| Master (outer) case length | 432 mm |
| Master (outer) case height | 263 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The M45PAT15GR Cat5e Patch Cable (15 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH7WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT20GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT15BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT10BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN20Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH15YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH15GNPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH15WHPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR15Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BL15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70YL15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGY15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY15Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC015ORPlace on Order
-
Product Code: CGO15270Place on Order
-
Product Code: CGO04118Place on Order
-
Product Code: CGO00871Place on Order
-
Product Code: CGO00786Place on Order