StarTech.com 15 ft White Snagless Cat6 UTP Patch Cable
- High quality 24 AWG copper wire
- ANSI/TIA-568-2.D Category 6 Compliance
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 15 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 15ft (4.6m) / Color: White / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B/ Warranty: Lifetime
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 4.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 211 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 212 mm |
| Package weight | 211 g |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
The N6PATCH15WH Cat 6 Patch Cable (15 ft) meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable white PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat 6 Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat6 cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This Cat 6 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH75BLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH125YLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH75BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT4GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT30BKPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC025BKPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC025BLPlace on Order
-
Product Code: CGO00789Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH15RDPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH15BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH15RDPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH15ORPlace on Order
-
Product Code: STC45PATCH15BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GN15Place on Order
-
Product Code: BBNC6PC70BK15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SOR15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGY15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70RD15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY15Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70BL15Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC015RDPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC015BLPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC015BKPlace on Order
-
Product Code: BLKA3L98015BLUSPlace on Order