- Reversible computer monitor privacy filter
- Provides privacy outside +/-30° viewing angle from the centre of your 16:9 24" widescreen display
- Sharp and consistent image quality in any lighting with an anti-glare matte-finish or a high-clarity glossy-finish
- Blue light reduction
- Durable & easy to clean
- Flexible dual mounting options
- Easy application using adhesive strips
<
>
StarTech.com 24 in. Monitor Privacy Screen - Universal Transparent - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Scratch Resistant, Debris Resistant - Plastic - Anti-glare - 1 Each - TAA Compliant
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Transparent |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 0.10" |
| Durability | Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant ~ Scratch Resistant ~ Debris Resistant |
| Features | Reversible ~ Blue Light Reduction ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Easy Clean |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 24 in. Monitor Privacy Screen - Universal |
| Width | 20.90" |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
