- Charge your devices at home or overseas with the included universal power adapter
- Deliver the fastest possible power output required for each connected device - up to a total of 34 watts (6.8 amps) shared between all four ports
- Charge almost any mobile device that supports USB Battery Charging Specification 1.2 support
<
>
StarTech.com 4-Port USB Wall Charger - International Travel - 34W/6.8A - White - 34 W - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC Output - 6.80 A - 1 Each
Place on Order
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Output Voltage | 5 V DC |
| Connection | USB Type-A 4-pin USB 2.0 (Female) |
| Dimensions | 53x59x43mm |
| Weight | 210g |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Voltage | 100-240 AC |
Product Information
| Brand | IDEAL INDUSTRIES |
| Type | Power Adapter |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
