StarTech.com 5 ft Cat5e Green Snagless RJ45 UTP Cat 5e Patch Cable - 5ft Patch Cord
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 5 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Product Color | Green |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Green |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Copper |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 220 mm |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH5GN Cat5e Patch Cable (5 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable green PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH25GRPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT7BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT6BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT5AQPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT12AQPlace on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GY100Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC015GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC010GNPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC007YLPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH5WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH5WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH5GNPlace on Order
-
Product Code: CGO15266Place on Order
-
Product Code: BBNC6APC80SBL05Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SYL05Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70GN05Place on Order
-
Product Code: BBNCAT6PC005GYPlace on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC005ORPlace on Order
-
Product Code: BLKA3L79105BLKSPlace on Order