StarTech.com 7 ft White Snagless Cat5e UTP Patch Cable - 7 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - White - 1 Each
- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 7 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable length | 2.13 m |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight | 80 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 87 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH7WH Cat5e Patch Cable (7 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable white PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCN6PATCH10GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT25BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT1BKPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70GN20Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70WH20Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70WH100Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SRD10Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN15Place on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC015BLPlace on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH7RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH7ORPlace on Order
-
Product Code: BBNC6PC70OR07Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SWH07Place on Order
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN07Place on Order
-
Product Code: BBNCAT5EPC007BLPlace on Order
-
Product Code: CGO00920Place on Order
-
Product Code: CGO00882Place on Order