StarTech.com 75ft Blue Snagless Cat5e UTP Patch Cable
Product Details
General Information
| Product Color | Blue |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 75 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 22.86 m |
| Product colour | Blue |
| Weight | 770 g |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 342 mm |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The RJ45PATCH75 Cat5e Patch Cable (75 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable blue PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- Ensure optimum conductivity and eliminate network signal loss
- Prevent snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Durable, reliable performance backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCS45PATCH100BPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH10RDPlace on Order
-
Product Code: STCM45PATCH15BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH50BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH35GNPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH10BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100WHPlace on Order
-
Product Code: STCC6PATCH100BKPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT2BLPlace on Order
-
Product Code: STCC6ASPAT1GRPlace on Order
-
Product Code: CGO15300Place on Order
-
Product Code: CGO15296Place on Order
-
Product Code: CGO15280Place on Order
-
Product Code: CGO00882Place on Order
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH75YLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75WHPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75RDPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75PLPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75ORPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75GRPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75GNPlace on Order
-
Product Code: STCN6PATCH75BKPlace on Order
-
Product Code: CGO15302Place on Order
-
Product Code: CGO15288Place on Order
-
Product Code: CGO15275Place on Order